نکاتی که پیش از خرید خودکار تبلیغاتی باید بدانید

خودکارها به عنوان یکی از موثرترین ابزارهای تبلیغاتی برندها چندین سال است که باقی مانده‌اند. هر کسی یک خودکار در دفتر، خانه و در راه نیاز دارد. (خودکاری که هفت ماه پیش از یک هتل ایتالیایی دریافت کردم را چند روز پیش دور انداختم و نام آن‌ها نیز در ذهنم ماندگار شد.) با این وجود عواملی هستند که باید هنگام انتخاب خودکار تبلیغاتی در نظر بگیریم:

زمان‌بندی:

پیش از خرید زمان مناسبی را به جست و جو اختصاص دهیم. تنوع زیاد برند، جنس، تعداد و … باعث پیچیده و زمان‌بر شدن انتخاب می‌شود. پس هنگام آماده شدن برای رویداد بزرگ تمام احتمالات و تاخیرات زمانی را در نظر بگیرید. یکی از متفکران سیستمی هنگام صحبت درباره تاخیر در سیستم‌ها می‌گوید: ما هنگام مدل کردن سیستم درباره زمان مورد نیاز برای انجام کارها سوال می‌کنیم، سپس عدد نهایی که به آن می‌رسیم را در ۳ ضرب می‌کنیم.

پس با شروع بموقع فرآیند گزینش و سفارش، از مشکلات احتمالی و هزینه‌هایی که ممکن است تحمیل شود اجتناب کنید.

کیفیت:

مخاطب هدف شما کیست و هدف دادن خودکار چیست؟

  • خودکارهای پاستیکی: در تعداد بالا خرید کنید و برای افزایش آگاهی از برندتان، کنفرانس‌ها و بسته‌های هدیه استفاده کنید.
  • خودکارهای فلزی: به عنوان هدیه، در تعدادی کمتر و در سمینارهای تخصصی کاربرد دارند.
  • خودکارهای لوکس: به شرکای تجاری مهم، مدیران ارشد و … در تعداد کم و به عنوان قدردانی هدیه بدهید.

درج نام و نشان:

دریافت کنندگان چطور با شما تماس خواهند گرفت؟ شماره تلفن، وبسایت، آدرس ایمیل یا دعوت به انجام کاری را درج می‌کنید؟ کمپین‌های خاصی ممکن است صفحه فرود یا زیرسایت‌های خاصی را بر روی خودکار تبلیغاتی خود چاپ کنند. هر خودکاری یک حداکثر فضای چاپی دارند و هزینه درج محتوا نیز با افزایش تعداد فضاها و رنگ‌های چاپی بیشتر می‌شود. بهتر است پیش از انتخاب نحوه نشان دادن خود بر روی خودکار با یک کارشناس هدایای تبلیغاتی مشورت کنید. در زیر چندمثال از انواع ثبت لوگو آورده شده است:

چاپ بر خودکار تبلیغاتی

سایر موارد:

حس اولیه بسیار مهم است. رنگ‌ها، شکل و استیل هدیه پیامی را مخاطب منتقل می‌کند. همانطور که گفته شد ابتدا آنچه می‌خواهید بر روی خودکار تبلیغاتی درج شود را تعیین کرده و بر اساس آن محصول با فضای چاپی مناسب را انتخاب کنید. دقت کنید که بسته‌بندی هم می‌تواند موثر باشد. خودکاری که در یک جعبه چوبی داده می‌شود پیام متفاوتی با همان خودکار بدون جعبه منتقل خواهد نمود.

نکات تکمیلی خودکار تبلیغاتی:

۱- Gel Ink در مقابل Ballpoint: این دو، دو نوع از پرکاربردترین انواع خودکارها هستند. نوع ژل دارای جوهر پایه آب است که معمولا ضخامت سر آن کمتر مدل دیگر است. استفاده از این نوع برای خشک شدن سریعتر خشک شدن به همراه ایجاد لکه کمتر می‌باشد. از همین رو روانتر از نوع بال‌پوینت است. این خودکارها تمیزترین و دقیق‌ترین خطوط را رسم می‌کنند و این در عین حفظ چابکی سر خودکار است. برای امضا، نوشتن متون طولانی و نقاشی بهترین مدل.

خودکارهای بال‌پوینت، معمولا ضخیم‌ترند. با توجه به بالاتر بودن غلظت جوهر مانداگاری بیشتر بوده و احتمال نشت آن کمتر است. البته به همین خاطر برای نوشتن نیاز به فشار بیشتر بر روی کاغذ است. پس در صورت ارائه خودکار تبلیغاتی با چنین تکنولوژی، نوشتن سخت‌تری را به دریافت کننده آن پیشنهاد داده‌ای!

۲- جنس: به طور معمول از دو ماده پلاستیک و استیل برای ساخت بدنه خودکار تبلیغاتی استفاده می‌شود. برای ارائه در تعداد بالا به مخاطبان با اهمیت کمتر معمولا از انواع پاستیکی باقیمت پایینتر استفاده می‌شود. در صورتی که قصد دارید هدیه شما کیفیت و ارزش ظاهری بیشتری داشته باشد، قطعا از خودکارهای فلزی استفاده کنید. قیمت این نوع معمولا از ۲،۰۰۰ تومان شروع شده و در انواع لوکس آن به چند میلیون تومان هم می‌رسد.

توجه کنید که خودکارهای بدنه فلزی دیگر تنها در دو رنگ مشکی و نقره‌ای نبوده و در حال حاضر در انواع رنگ‌های مختلف موجود می‌باشد.

۳- گریپ: وجود گریپ بر روی بدنه خودکار علاوه بر راحتی نوشتن با آن (به خصوص به صورت مداوم) باعث می‌شود که از نظر مشتری نیز خودکار تبلیغاتی دریافت شده ارزش بیشتری داشته باشد. بدیهی است که افزوده شدن این امکان به خودکار، در شرایط یکسان، باعث بالاتر رفتن قیمت آن خواهد شد.

۴- تکنولوژی: به عنوان موارد تکنولوژیک اضافه شده به یک خودکار تبلیغاتی که می‌تواند برای مشتری جذاب باشد می‌توان این موارد را نام برد: لیزر پوینتر، چراغ قوه، نور تست اسکناس و قلم استایلوس. به عنوان مثال برای استادی که سر کلاس درسی مرتب ارائه دارد، شاید نوع لیزردار هدیه مناسبی باشد. البته در برخی خودکارها چند مورد از این امکانات نیز در کنار یکدیگر وجود دارد.

نتیجه:

خودکارهای تبلیغاتی هرچند در نگاه اول هدایای تکراری به نظر برسند، اما فراموش نکنیم که ابزارهای بسیار کاربردی بوده و در صورت برگزیده شدن هدیه شما به عنوان خودکار محبوب دریافت کننده، به مدت زیادی نام شما جلو چشمان او خواهد بود. پس در انتخاب آن دقت کرده و تا حد امکان خودکار روان با بدنه خوشدست و ظاهری زیبا هدیه دهید. چنین محصولی لزوما گرانقیمت نبوده و تقریبا با هر بودجه‌ای قابل تامین می‌باشد.